Australian Tour de France riders

I had this come across my desk the other day which I thought was of interest. It is a complete list of Australians who have competed in the Tour de France since 1914.

 

Year Rider Team Final Place Started Finished Final Time* Remarks
1914 Duncan "Don" Kirkham Phebus-Dunlop 17th 145 54 at 11h 53′ 39"  
1914 Ivor "Iddo" / "Snowy" Munro Phebus-Dunlop 20th 145 54 at 12h 34′ 57"  
1928 Hubert Opperman Ravat-Wonder-Dunlop 18th 162 41 at 8h 34′ 35" Ravat-Wonder-Dunlop was an Aus/NZ team raised by the Melbourne Herald. Plan to include experienced europeans fell through.
1928 Perry Osborne Ravat-Wonder-Dunlop 38th 162 41 at 22h 01′ 49"  
1928 Ernest Bainbridge Ravat-Wonder-Dunlop dnf 162 41 ab. Stage 15 was about 16 hours down when he retired
1931 Hubert Opperman Australia-Switzerland 12th 81 35 at 1h 36′ 43"  
1931 Richard-William Lamb Australia-Switzerland 35th 81 35 at 6h 27′ 06"  
1931 Oserick Bernard Nicholson Australia-Switzerland dnf 81 35 ab. Stage 4  
1931 Frankie Thomas Australia-Switzerland dnf 81 35 ab. Stage 3  
1952 John Beasley Luxembourg dnf 123 78 ab. Stage 2  
1955 John Beasley Internations dnf 130 69 ab. Stage 3 "Internations" was a successor to the Luxembourg national team, and included Charly Gaul, who was 3rd overall
1955 Russell Mockridge Internations 64th 130 69 at 4h 14′ 46"  
1967 Bill Lawrie Great Britain dnf 130 88 hd. Stage 7 Team included Tom Simpson who died on Mont Ventoux (stage 13)
1974 Don Allan Frisol-Flair Plastics 103rd 130 105 at 3h 16′ 53"  
1975 Don Allan Frisol-G.B.C. 85th 140 86 at 3h 25′ 38"  
1981 Phil Anderson Peugeot-Esso-Michelin 10th 150 121 at 27′ 00" 1st Yellow Jersey
1982 Phil Anderson Peugeot-Shell-Michelin 5th 170 125 at 12′ 16" 9 days in yellow, winner White Jersey, won stage 2, 3rd in points comp.
1983 Phil Anderson Peugeot-Shell-Michelin 9th 140 88 at 16′ 56"  
1984 Phil Anderson Panasonic-Raleigh 10th 170 124 at 29′ 16"  
1984 Alan Peiper Peugeot-Shell-Michelin 95th 170 124 at 2h 31′ 28"  
1985 Phil Anderson Panasonic-Raleigh 5th 180 144 at 7′ 44"  
1985 Alan Peiper Peugeot-Shell-Michelin 86th 180 144 at 1h 56′ 54"  
1986 Phil Anderson Panasonic 39th 210 132 at 1h 19′ 41"  
1987 Phil Anderson Panasonic-Isostar 27th 207 135 at 1h 20′ 43"  
1987 Alan Peiper Panasonic-Isostar dnf 207 135 ab. Stage 21  
1987 Shane Sutton ANC-Halfords dnf 207 135 ab. Stage 13  
1988 Michael Wilson Weinmann-La Suisse-SMM 50th 198 151 at 1h 09′ 31"  
1989 Phil Anderson TVM-Ragno 38th 198 138 at 1h 11′ 38"  
1989 Michael Wilson Helvetia-La Suisse 69th 198 138 at 1h 44′ 05"  
1989 Stephen Hodge Caja Rural-Paternina 83rd 198 138 at 1h 53′ 35"  
1990 Phil Anderson TVM 71st 198 156 at 1h 30′ 01"  
1990 Alan Peiper Panasonic-Sportlife dnf 198 156 ab. Stage 8  
1990 Stephen Hodge O.N.C.E. 34th 198 156 at 44′ 22"  
1991 Phil Anderson Motorola 45th 198 158 at 1h 08′ 45" Won stage 10
1991 Stephen Hodge O.N.C.E. 67th 198 158 at 1h 32′ 52"  
1992 Phil Anderson Motorola 81st 198 130 at 2h 23′ 30"  
1992 Alan Peiper Tulip Computers 126th 198 130 at 3h 40′ 21"  
1992 Stephen Hodge O.N.C.E. 93rd 198 130 at 2h 45′ 55"  
1992 Neil Stephens O.N.C.E. 74th 198 130 at 2h 15′ 42"  
1993 Phil Anderson Motorola 84th 180 136 at 2h 10′ 45"  
1993 Neil Stephens O.N.C.E. dnf 180 136 ab. Stage 13  
1994 Phil Anderson Motorola 69th 189 117 at 2h 01′ 13"  
1994 Stephen Hodge Festina-Andorra 83rd 189 117 at 2h 23′ 50"  
1994 Neil Stephens O.N.C.E. 52nd 189 117 at 1h 47′ 59"  
1994 Patrick Jonker Novemail-Histor-Laser Computer dnf 189 117 ab. Stage 14  
1995 Stephen Hodge Festina 64th 189 115 at 2h 16′ 01"  
1995 Neil Stephens O.N.C.E. 60th 189 115 at 2h 28′ 17"  
1996 Neil Stephens O.N.C.E. 49th 198 129 at 1h 42′ 13"  
1996 Scott Sunderland Lotto-Isoglass 101st 198 129 at 2h 32′ 54"  
1996 Patrick Jonker O.N.C.E. 12th 198 129 at 18′ 58"  
1997 Neil Stephens Festina 54th 198 139 at 2h 23′ 40" Won stage 17
1997 Patrick Jonker Rabobank 62nd 198 139 at 2h 33′ 38"  
1997 Stuart O’Grady Gan 109th 198 139 at 3h 35′ 56"  
1997 Henk Vogels Gan 99th 198 139 at 3h 26′ 46"  
1997 Robbie McEwen Rabobank 117th 198 139 at 3h 45′ 47"  
1998 Neil Stephens Festina dnf 189 96 ab. Stage 7  
1998 Patrick Jonker Rabobank 34th 189 96 at 1h 16′ 49"  
1998 Stuart O’Grady Gan 54th 189 96 at 1h 46′ 04" Won stage 14, 3 days in yellow, 2nd in points comp.
1998 Robbie McEwen Rabobank 63rd 189 96 at 1h 57′ 30"  
1999 Patrick Jonker Rabobank 97th 180 141 at 2h 32′ 20"  
1999 Stuart O’Grady Credit Agricole 94th 180 141 at 2h 30′ 07" 2nd in points comp.
1999 Henk Vogels Credit Agricole 121st 180 141 at 2h 49′ 17"  
1999 Robbie McEwen Rabobank 122nd 180 141 at 2h 49′ 23" Won stage 20 (Paris)
1999 Jay Sweet Big Mat-Auber 93 dnf 180 141 hd. Stage 15  
2000 Stuart O’Grady Credit Agricole dnf 180 128 np. Stage 7  
2000 Robbie McEwen Farm Frites 113th 180 128 at 3h 04′ 28" 2nd in points comp.
2001 Stuart O’Grady Credit Agricole 54th 189 144 at 1h 36′ 20" 6 days in yellow, 2nd in points comp
2001 Bradley McGee Francaise Des Jeux 83rd 189 144 at 2h 17′ 54"  
2002 Stuart O’Grady Credit Agricole 77th 189 153 at 2h 07′ 02" 3rd in points comp
2002 Robbie McEwen Lotto-Adecco 130th 189 153 at 3h 03′ 30" Won stage 3 & stage 20 (Paris), won green jersey
2002 Bradley McGee fdjeux.com 109th 189 153 at 2h 39′ 02" Won stage 7
2002 Baden Cooke fdjeux.com 127th 189 153 at 3h 00′ 01"  
2003 Stuart O’Grady Credit Agricole 90th 198 147 at 2h 41′ 24"  
2003 Robbie McEwen Lotto-Domo 143rd 198 147 at 4h 13′ 28" 2nd in points comp.
2003 Bradley McGee fdjeux.com 133rd 198 147 at 3h 52′ 49" 2 days in yellow, won Prologue
2003 Baden Cooke fdjeux.com 140th 198 147 at 4h 04′ 10" Won stage 2, won green jersey
2003 Matt Wilson fdjeux.com dnf 198 147 hd. Stage 11  
2003 Michael Rogers Quick Step-Davitamon 42nd 198 147 at 1h 37′ 28"  
2003 Nick Gates Lotto-Domo dnf 198 147 ab. Stage 1  
2004 Scott Sunderland Alessio-Bianchi 96th 188 147 at 2h 35′ 20"  
2004 Stuart O’Grady Cofidis 61st 188 147 at 1h 51′ 41" Won stage 5
2004 Robbie McEwen Lotto-Domo 122nd 188 147 at 2h 59′ 18" One day in yellow, won stage 2 & stage 9, won green jersey
2004 Bradley McGee fdjeux.com dnf 188 147 ab. Stage 5  
2004 Baden Cooke fdjeux.com 139th 188 147 at 3h 15′ 45"  
2004 Matt Wilson fdjeux.com 144th 188 147 at 3h 36′ 31"  
2004 Michael Rogers Quick Step-Davitamon 22nd 188 147 at 41′ 39"  
2004 Nick Gates Lotto-Domo dnf 188 147 ab. Stage 16  
2004 Allan Davis Liberty Seguros 98th 188 147 at 2h 36′ 16"  
2005 Stuart O’Grady Cofidis 77th 189 155 at 2h 27′ 19" 2nd in points comp.
2005 Robbie McEwen Davitamon-Lotto 134th 189 155 at 3h 41′ 42" Won stage 4, stage 6 & stage 12, 3rd in points comp
2005 Bradley McGee Francaise Des Jeux 105th 189 155 at 2h 55′ 59"  
2005 Baden Cooke Francaise Des Jeux 142nd 189 155 at 3h 47′ 17"  
2005 Michael Rogers Quick Step-Innergetic 41st 189 155 at 1h 24′ 32"  
2005 Allan Davis Liberty Seguros-Wurth Team 84th 189 155 at 2h 34′ 40"  
2005 Luke Roberts Team CSC 102nd 189 155 at 2h 54′ 12"  
2005 Cadel Evans Davitamon-Lotto 8th 189 155 at 11′ 55"  
2005 Matthew White Cofidis 123rd 189 155 at 3h 23′ 41"  
2005 Simon Gerrans Ag2r Prevoyance 126th 189 155 at 3h 27′ 03"  
2006 Stuart O’Grady Team CSC 90th 176 138 at 2h 54′ 28"  
2006 Robbie McEwen Davitamon-Lotto 115th 176 138 at 3h 20′ 04" Won stage 2, stage 4 & stage 6, won green jersey
2006 Michael Rogers T-Mobile Team 9th 176 138 at 14′ 10"  
2006 Cadel Evans Davitamon-Lotto 4th 176 138 at 4′ 11"  
2006 Simon Gerrans Ag2r Prevoyance 78th 176 138 at 2h 45′ 36"  
2007 Stuart O’Grady Team CSC dnf 189 141 ab. Stage 8  
2007 Robbie McEwen Predictor-Lotto dnf 189 141 hd. Stage 8 Won stage 1
2007 Michael Rogers T-Mobile Team dnf 189 141 ab. Stage 8  
2007 Cadel Evans Predictor-Lotto 2nd 189 141 at 0′ 23"  
2007 Simon Gerrans Ag2r Prevoyance 94th 189 141 at 3h 09′ 19"  
2007 Heinrich Haussler Gerolsteiner 129th 189 141 at 3h 32′ 30"  
2007 Brett Lancaster Team Milram dnf 189 141 ab. Stage 5  
2008 Stuart O’Grady Team CSC-Saxo Bank 109th 180 145 at 3h 07′ 46"  
2008 Robbie McEwen Silence-Lotto 122nd 180 145 at 3h 22′ 36"  
2008 Baden Cooke Barloworld dnf 180 145 ab. Stage 12  
2008 Cadel Evans Silence-Lotto 2nd 180 145 at 0′ 58" 5 days in yellow
2008 Simon Gerrans Credit Agricole 79th 180 145 at 2h 14′ 25" Won stage 15
2008 Heinrich Haussler Gerolsteiner 126th 180 145 at 3h 25′ 34"  
2008 Brett Lancaster Team Milram 129th 180 145 at 3h 27′ 29"  
2008 Adam Hansen Team Columbia 108th 180 145 at 3h 04′ 53"  
2008 Mark Renshaw Credit Agricole dnf 180 145 ab. Stage 15  
2008 Trent Lowe Garmni Chipotle 77th 180 145 at 2h 13′ 41"  
2009 Stuart O’Grady Team Saxo Bank 124th 180 156 at 3h 08′ 39"  
2009 Michael Rogers Team Columbia-HTC 103rd 180 156 at 2h 42 57"  
2009 Cadel Evans Silence-Lotto 30th 180 156 at 45′ 24"  
2009 Heinrich Haussler Cervelo Test Team 97th 180 156 at 2h 28′ 35" Won Stage 13
2009 Brett Lancaster Cervelo Test Team 127th 180 156 at 3h 15′ 33"  
2009 Mark Renshaw Team Columbia-HTC 149th 180 156 at 3h 46′ 20"  
2009 Matthew Lloyd Silence-Lotto 46th 180 156 at 1h 09′ 05"  
2010 Stuart O’Grady Team Saxo Bank 149th 198 170 at 3h 42′ 39"  
2010 Robbie McEwen Katyusha 165th 198 170 at 4h 08′ 28"  
2010 Michael Rogers Team Columbia-HTC 37th 198 170 at 1h 10′ 11"  
2010 Luke Roberts Team Milram 103rd 198 170 at 3h 04′ 07"  
2010 Cadel Evans BMC Racing Team 26th 198 170 at 50′ 27" 1 day in yellow
2010 Simon Gerrans Team Sky dnf 198 170 np. Stage 9  
2010 Brett Lancaster Cervelo Test Team 159th 198 170 at 3h 57′ 00"  
2010 Adam Hansen Team Columbia-HTC dnf 198 170 np. Stage 2  
2010 Mark Renshaw Team Columbia-HTC dnf 198 170 dq. Stage 11  
2010 Matthew Lloyd Omega Pharma – Lotto 47th 198 170 at 1h 30′ 02"  
2010 Wesley Sulzberger Francaise Des Jeux 152nd 198 170 at 3h 46′ 59"  
2011 Stuart O’Grady Team Leopard – Trek 78th 198 167 at 2h 17′ 58"  
2011 Cadel Evans BMC Racing Team 1st 198 167 86h 12′ 22" Won yellow jersey, 1 day in yellow, won stage 4
2011 Simon Gerrans Team Sky 96th 198 167 at 2h 37′ 25"  
2011 Mark Renshaw HTC-Highroad 163rd 198 167 at 3h 44′ 00"  
2011 Richie Porte Saxo Bank-Sungard 72nd 198 167 at 2h 09′ 24"  
2011 Matthew Goss HTC-Highroad 142nd 198 167 at 3h 22′ 32"  
               
*ab. abandon            
np. non participant (did not start)            
hd. hors delai (outside time limit)            
dq. disqualified            
 

One Response

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.

You can leave a response, or trackback from your own site.

  1. Kendra Janes says:

    Hello -

    I am contacting you because I thought you might be able to help or possibly direct me to someone that could. I am doing a research paper on the 1928 Tour de France . I am trying to obtain some information on the following :

    1. 1923 Warrnambool to Melbourne bike race

    2. 1927 Melbourne to Warrnambool bike race (Dunlop Grand Prix) I know that progress reports were broadcast on 3LO radio station. This race was for the selection of the Australasian team that would go to the tour de France. A film of the 1927 Dunlop Grand Prix was played at a farewell dinner in Melbourne before the team headed overseas in March of 1928. Maybe there is a newsreel of this event?

    3. The team left on the RMS Otranto from Fremantle on March 6th 1928, perhaps there was a news reel shot of this?

    4. 1934 Melbourne Centenary (October 20th start) with European racers Fernand Mithouard, Paul Chocque, Nino Borsari.

    5. 1936 Australian Barnet Glass Mountain Grand Prix

    If you have any information or know of someone who may be able to help, I would greatly appreciate you letting me know.

    Sincerely,
    Kendra Janes
    310.392.4500
    philjkeoghan@aol.com

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

Leave a Reply